Kreu i arbitrimit të UEFA-s: Edhe me VAR-in do të ketë probleme
Pierluigi Collina paralajmëron se edhe me teknologjinë VAR, do të vazhdojnë problemet që ndajnë mendimin e arbitrit për një vendim përfundimtar.

Video Assistant Referee (VAR) u prezantua këtë sezon në Serie A dhe Bundesliga.

Ajo po vendoset edhe në Spanjë dhe Francë, si dhe në Kupën e Botës 2018, ndërsa ka pasur thirrje që ajo të përdoret edhe në Champions League.

"Në futboll, interpretimi i arbitrit është shumë i rëndësishëm. Ka dhe do të vazhdojë të jetë incidente që ndajnë mendimin edhe pas përfundimit të lojës dhe arbitri duhet të marrë një vendim përfundimtar ", tha kreu i gjyqtarëve të UEFA-s Pierluigi Collina.

"Ka shumë sporte të tjera ku teknologjia, të tilla si riprodhimet e menjëhershme ose kamerat lart, janë zbatuar për shumë vite. Sidoqoftë, në këto sporte, përdoret thjesht për vendime objektive, jo për ato subjektive të hapura për interpretim.

"Të bësh të njëjtën gjë në futboll do të thotë të kufizosh aftësinë për të ndërhyrë shumë, pasi do të ishte vetëm të tregoja pozicionet e farkëtuara ose nëse një faull ishte brenda zonës, por jo për diçka si hendbolli dhe do të ishte një turp për të mos përdorni VAR edhe për ato situata.

VAR do të përdoret në Kupën e Botës në Rusi këtë verë dhe zyrtarët nga e gjithë bota po trajnohen në qendër të Coverciano pranë Firences.

"Unë e kuptoj se është shumë tërheqëse për të folur për këtë risi, por unë mendoj se është më e rëndësishme të nënvizohet puna e mirë e bërë nga gjyqtarët për të siguruar që ata nuk kanë gjithmonë nevojë të shikojnë VAR-in.

"Ne po bëjmë një punë shumë intensive dhe të kujdesshme me gjyqtarët dhe ndihmën e trajnerëve që i udhëzojnë lojtarët të përsërisin situatat që janë të rëndësishme për vendosjen e një arbitri.

"Ideja prapa gjithë kësaj është të ndihmojë gjyqtarin, i cili pastaj do të duhet të marrë ato vendime në fushë në një situatë presioni", përfundoi Collina.
Shtuar më 18/04/2018, ora 19:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori