Liverpool nderon ish-lojtarin dhe menaxherin legjendar, i cili thjesht quhet 'Mbreti' në Merseyside
Liverpool ka zbuluar qëndrimin e ri të Kenny Dalglish në nder të legjendës në "Anfield Road", i cili kaloi 20 vjet në klub si lojtar dhe menaxher.

Dyzet vjet më parë, Dalglish mbërriti në Liverpool për një tarifë rekord të transferimit britanik prej £ 440,000 nga Celtic dhe vazhdoi të bëhet një nga lojtarët më të mëdhenj të klubit ndonjëherë, shkruan Albeu.com.

Dhe tani pronarët e klubit, Fenway Sports Group, kanë vendosur t'i japin atij njohjen përfundimtare dhe Kenny Dalglish Stand do të jetë një monument i përhershëm për ndikimin e tij.

Shërbimet e skocezit ndaj Liverpoolit e kanë fituar pseudonimin 'The King' në Merseyside dhe qëndrimi i ri është testament i të gjitha gjërave që ai ka bërë jo vetëm për klubin, por edhe për qytetin.
 
Janë të ftuar të marrin pjesë në ceremoni, komediani i lindur në Liverpool, Jimmy Tarbuck, ish-menaxheri Gerard Houllier dhe ish-lojtarët Ian St John, Robbie Fowler, Alan Hansen, Phil Thompson, Michael Owen, Jamie Carragher dhe Steven Gerrard.

Sidoqoftë, armiku i vjetër Sir Alex Ferguson ishte ndoshta emri më i dukshëm në listën e ftesës dhe ai dhe shoku i tij i vjetër Old Trafford Sir Bobby Charlton ishin të pranishëm në Anfield.

"Ndjenja e parë që ju merrni është që ju ndiheni pak të përulur", tha ai në faqen e klubit.

"Ne jemi jashtëzakonisht krenar kur e shohim emrin tonë deri atje. Ka shumë kandidatë që mund të kenë qenë lart atje dhe është fantastike për ne si një familje që emri ynë është lart atje. Siç e them, kur e shikoni atë ju jeni një pak i zënë ngushtë, por padyshim jashtëzakonisht krenar.

"Ne erdhëm këtu në vitin 1977, kështu që për ne kjo ishte një lëvizje e madhe, që vjen nga Glasgow. Nëse unë do të kisha zgjedhur se ku doja të luaja, do të kisha qenë këtu, "shtoi Dalglish.

"Unë erdha këtu kur isha 15 vjeç dhe qëndrova për dy javë. Shanks më kërkoi që të nënshkruam atëherë, por unë isha pak i ri për t'u larguar nga shtëpia, mendova, kështu që unë kam qenë shumë me fat që do të kërkohet të kthehem përsëri kur isha 26 vjeç dhe luaj për klubin. Për mua, ishte një vend i përkryer për të luajtur." përfundoi legjenda e Liverpoolit. /albeu.com/
Shtuar më 13/10/2017, ora 20:56
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori