Luiz: Salah ishte si Messi te Chelsea por Mourinho gaboi
Mohamed Salah luante sikur Lionel Messi në stërvitje te Chelsea dhe Jose Mourinho nuk arriti të merrte më të mirën nga sulmuesi , sipas ish-shokut të skuadrës, Filipe Luis.

Chelsea bleu Salah në janar të vitit 2014 nga Basel për 11 milionë funte, por ishte një magji jo e mirë për lojtarin egjiptian nën drejtimin e Mourinhos duke startuar në vetëm 10 ndeshje, duke shënuar dy herë dhe duke siguruar tre asistime para se të dërgohej në huazim te Fiorentina një vit më vonë.

Pastaj aventura e tij vazhdoi me Romën në Serie A dhe ishin paraqitjet e tij të mira që e bindën Liverpoolin t’i jepte atij një shans të dytë në futbollin anglez, përcjell KosovaPress.

Me “The Reds”, Salah fitoi Premier Ligën dhe Ligën e Kampionëve, dhe Filipe Luis, tha se talenti i tij ishte gjithmonë i dukshëm në “Stamford Bridge”.

“Unë e fitova kampionatin me Mourinhon. Por ai nuk e mori më të mirën nga unë, ashtu siç nuk e bëri me Salah,” tha për “Guardian” ish-përfaqësuesi i Brazilit.

“Kur ai shkoi në Fiorentina, unë i thashë:” Pse po shkon, Momo? Ky është Chelsea “. Dhe ai tha: ‘Duhet të luaj’. Mendova: ‘Ky djalosh është i mirë’. Ai kurrë nuk shkoi për para ose për të fituar më shumë; ai shkoi për të treguar se mund të luante. Në stërvitje ai ishte si Messi. Në të vërtetë, si Messi. Pyesni këdo. “

Filipe Luis erdhi në Chelsea në korrik të vitit 2014 sapo fitoi LaLigan me Atletico Madridin, një klub me të cilin ai ishte gjithashtu fitues i Copa del Rey dhe Ligës së Evropës dhe një nënkampion i Ligës së Kampionëve para se të transferohej në Londër.

Pavarësisht reputacionit të tij si një nga mbrojtësit më të mirë të majtë në botë në atë kohë, Mourinho i dha atij vetëm 26 paraqitje në të gjitha garat dhe nëntë ndeshje si titullar në Premier League.
Shtuar më 22/02/2021, ora 21:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori