MARCA: Finalja e Copa del Rey është vonuar, por kur duhet të luhet ajo?
Atl Bilbao dhe Real Sociedad duhej të luanin në finalen e Copa del Rey më 18 prill, por për shkak të shpërthimit të koronavirusit, natyrisht u mor një vendim për shtyrjen e ndeshjes mes dy gjigandëve baskë, shkruan Albeu.com.

Ndeshjet e La Liga-s, Ligës së Kampioneve dhe Europa League mund të kthehen, megjithatë , finalja e Copa del Rey ka qenë kryesisht një pasqyrë për shumë njerëz.

Sidoqoftë, një vendim duket se është marrë midis Këshillit Kombëtar të Sporteve (CSD), Federatës Spanjolle të Futbollit (RFEF) dhe LaLiga, me ç'rast finalja e Copa del Rey mund të zhvillohet deri në një javë para finales së sezonit të ardhshëm.

Qëllimi është që Atl Bilbao dhe Real Sociedat të përballen me tifozë në stadium, por sot do të ishte e pamundur.

Edhe në bordin e RFEF të mbledhja e drejtorëve të hënën e kaluar, çështja u diskutua dhe megjithëse nuk u paraqit në dokumentin e nënshkruar nga CSD, RFEF dhe La Liga, supozohet se ajo në vonimin e ndeshjes.

Ndërsa për Superkupën e Spanjës, e cila do të mbahet në Arabinë Saudite në janarin e ardhshëm, ajo nuk do të pësojë asnjë ndryshim, pasi si Atl Bilbao ashtu edhe Real Sociedad janë kualifikuar dhe do të jenë në gjendje të luajnë pa asnjë problem, pavarësisht se kush fiton në finalen e Copa del Rey.

As për vendin evropian që mund të vuloset me rezultatin e finales së Copa del Rey. Ndërsa pret që UEFA të zbatojë kriteret përfundimtare në rast se Champions League dhe Europa League nuk mund të plotësohet, RFEF ka përshkruar skenarët e mundshëm.

Ata thonë se nëse të dy klubet do të ishin në gjashtë të parët dhe për këtë arsye të kualifikoheshin bazuar në pozitën e ligës, skuadra që përfundon në vendin e 7 në La Liga do të kualifikohej në Europa Leaguem dhe nëse njëri prej të dyve përfundon në gjashtë të parët, tjetri do të zërë vendin e ekipit të vendosur në vendin e shtatë.

Nëse asnjë nga finalistët nuk përfundon në gjashtë të parët, megjithatë, do të shkonte tek kushdo që ngre trofeun e Copa del Rey. /albeu.com/
Shtuar më 21/04/2020, ora 20:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori