Mjeshtri me i madh i gjuajtjeve te lira
Pëlqej
Albeu.com
Të gjithë jemi të njohur me mega-gjuajtjet e lira të Alessandro Del Pieros me të cilat është i njohur në mbarë botën, përveç kësaj ekziston edhe e ashtuquajtura “pozita Del Piero”, nga e cila ikona e Juves shumë i saktë.Nuk duhet harruar edhe yllin e Lyonit, Juninho, i cili po ashtu ka gjuajtje mjaftë precize dhe metodën e tij të posaçme në gjuajtjen e tyre. Të dy këta lojtarë, Del Piero dhe Juninho, shënuan nga gjuajtja e lirë në xhiron e fundit të Ligës së Kampionëve dhe njëherit konsiderohen si dy konkurrentët më të mëdhenj të gjuajtjeve të lira, prej lojtarëve të cilët janë ende aktivë.

Përveç tyre, ekzistojnë edhe shumë lojtarë të cilët janë të saktë nga gjuajtjet e lira dhe kanë mënyrat e tyre të gjuajtjeve, duke mos harruar Tottin, Pirlon, Ronaldinhon, Sneijderin etj.

Më poshtë është lista e lojtarëve të cilat luajnë në pesë ligat më të forta në Evropë, dhe cili mendoni se është mjeshtri më i madh i gjuajtjeve të lira?

Itali

Alessandro Del Piero (Juventus dhe Itali)
Andrea Pirlo (Milan dhe Itali)
Ronaldinho (Milan dhe Brazil)
Adrian Mutu (Fiorentina dhe Rumuni)
Francesco Totti (Roma dhe Itali)


Spanjë

Wesley Sneijder (Real Madrid dhe Holandë)
Rafael Van der Vaart (Real Madrid dhe Holandë)
Simao (Atletico Madrid dhe Portugali)
Dani Alves (Barcelona dhe Brazil)
Xavi (Barcelona dhe Spanjë)

Angli

Cristiano Ronaldo (Manchester United dhe Portugali)
Robin Van Persie (Arsenal dhe Holandë)
Steven Gerrard (Liverpool dhe Angli)
Deco (Chelsea dhe Portugali)
Michael Ballack (Chelsea dhe Gjermani)


Gjermani

Diego (Werder Bremen dhe Brazil)
Sejad Salihovic (1899 Hoffenheim dhe Bosnje e Hercegovinë)
Piotr Trochowski (Hamburger dhe Gjermani)

Francë

Juninho (Lyon dhe Brazil)
Wendel (Bordeaux dhe Brazil)
Yoann Gourcuff (Bordeaux dhe Francë)
(telegrafi)
Shtuar më 10/11/2008, ora 01:02
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori