Ndërron jetë 12 herë kampioni i NBA, KC Jones
Ish-basketbollisti dhe trajneri i mirënjohur, KC Jones ka ndërruar jetë sot në moshën 88 vjeçare.

KC Jones ishte 12 herë kampion i NBA, si lojtar dhe trajner, dy herë kampion i NCAA dhe kampion Olimpik.

Në historinë e NBA, vetëm shokët e skuadrës Bill Russell dhe Sam Jones kanë më shumë unaza kampionati gjatë karrierës së tyre të lojës.

K.C. së bashku me Russell, Clyde Lovellette, Jerry Lucas, Quinn Buckner, Earvin "Magic" Johnson dhe Michael Jordan, janë lojtarët e vetëm në histori që kanë arritur "Triple Crown" të basketbollit, duke fituar një kampionat NBA dhe një medalje të artë olimpike.

Karriera e trajnerit ishte po aq e shquar. Ai u emërua për të drejtuar Boston Celtics në 1983, duke filluar atë që është një nga drejtimet më të shquara të trainerëve që NBA ka parë. K.C. drejtoi Celtics për dy nga sezonet më të paharrueshme në historinë e pasur të ekipit, duke e çuar fillimisht ekipin në një kampionat në 1984 mbi Lakers gjatë një kulmi të këtij rivaliteti historik.

Dy sezone më vonë, ai udhëhoqi atë që shumë e konsiderojnë ekipin më të mirë në historinë e NBA, kampionin e 1986 Boston Celtics. Këto ishin pikat kryesore të katër sezoneve mahnitëse radhazi në Finalet e NBA, një nga epokat më mbresëlënëse dhe të dashura të Celtics.
Shtuar më 26/12/2020, ora 08:21
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori