Ndryshime të mëdha në Champions, formati i ri "zvicerian" sot miratohet përfundimisht
Sot do të ketë një takim “të largët” midis klubeve të ligave kryesore evropiane
dhe UEFA për të diskutuar idenë e prezantimit të një formati të ri për Champions
League.

Në axhendë ka mbi të gjitha zgjerimin e fazës së grupeve, me më shumë
ndeshje të planikuara para se të arrijmë në fazën e eliminimit direkt.

Debati, i hapur për të shmangur rrezikun e lindjes së një SuperLeague, është
përqendruar në eliminimin e formatit të tetë grupeve me katër ekipe, të cilat
luajnë tre ndeshje në shtëpi dhe po aq jashtë.

Një sistem që shpesh ka bërë që skuadrat më të forta të kualikohen me një ose
dy ndeshje paraprakisht.

UEFA po vlerëson mundësinë që secili prej 36 klubeve të luajë (pra 4 më shumë

sesa ato aktualisht të pranishëm) dhjetë ndeshje kundër kundërshtarëve të
grupeve të ndryshme bazuar në renditjen, me një renditje të vetme: në atë pikë, do të kualikonin formacionet që do të merrni rezultatet më të mira.

Plani i ri, i riemëruar në “modeli zviceran”, u miratua nga Andrea Agnelli, drejtor i ECA dhe president i Juventus.

Sfidat nuk do të luanin gjatë fundjavave, në mënyrë që të mos ndikojnë në
strukturën e kampionateve

Shtuar më 05/02/2021, ora 18:14
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori