Nga Rangers te Barcelona, ja 30 klubet që kanë më shumë trofe në histori
Forma është e përkohshme, por klasi është i përhershëm, dhe 30 klubet më të suksesshme në futbollin botëror janë goxha të përhershme kur bëhet fjalë për trofetë në vendet e tyre dhe më gjerë, e që janë në listën e publikuar nga Four Four Two.

Çdokush mund të fitojë një garë apo kupë dhe çdo herë ka befasi, sikur Leicesteri në vitin 2016 , por herë pas here janë të njëjtat skuadra që fitojnë garat.

Shumica e emrave në këtë listë janë edhe më të mira në historinë e secilit vend, pasi të gjitha këto janë 30 skuadrat janë më të suksesshme në historinë e futbollit në vendet e tyre, shkruan Four Four Two.

Al Ahly është klubi më i suksesshëm në botë dhe pasi ata kanë fituar titullin në Egjipt plot 41 herë, për dallim nga rivali i tyre Zamalek që ka fituar titullin vetëm 12 herë.

Klubi afrikan, titulli i fundit të ligës e fitoi vitin e kaluar, ndërsa Ligën e Kampionëve të Afrikës e ka fituar tetë herë, një tjetër rekord, edhe pse suksesi i tyre i fundit në kontinent ishte në vitin 2013.

Në renditje janë edhe klube si Real Madrid dhe Barcelona, me katalunasit që kanë një trofe më shumë.

30. Independiente, Argjentinë (43)

29. Fenerbahce, Turqi (43)

28. Saprissa, Kosta Rika (46)

27. River Plate, Argjentinë (48)

26. CSKA Sofje, Bullgari (48)

25. Milan, Itali (48)

24. Grasshoppers, Zvicër (59)

23. Zamalek, Egjipt (52)

22. Colo-Colo, Kili (54)

21. Boca Juniors , Argjentinë (55)

20. Olimpia, Paraguai (57)

19. FCSB, Rumani (58)

18. Liverpool, Angli (60)

17. Anderlecht, Belgjikë (60)

16. Galatasaray, Turqi (61)

15. Juventus, Itali (63)

14. Bayern Munich, Gjermani (70)

13. Ajax, Holandë (70)

12. Manchester United, Angli (74)

11. Al-Faisaly, Jordan (74)

10. Porto, Portugali (74)

9. Olympiacos, Greqi (75)

8. Benfica, Portugali (82)

7. Real Madrid, Spanjë (90)

6. Barcelona, Spanjë (91)

5. Celtic, Skoci (106)

4. Penarol, Uruguai (108)

3. Nacional, Uruguai (113)

2. Rangers , Skoci (115)

1. Al Ahly, Egjipt (118)
Shtuar më 05/06/2020, ora 21:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori