Phelps, rekordmeni botëror për numrin e medaljeve
Albeu.com
AFP ka publikuar edhe rekordmenin botëror për medaljet e fituara. Ai është notari amerikan, Michael Phelps, fitues ne 200 m stil flutur sot ne Pekin . Ai mban më shume tituj ne historine e Lojrave Olimpike me 10 medalje ari.Phelps, është vetëm 23 vjeç,dhe ka thyer rekordin absolut te titujve olimpike ne nje kompeticion te Lojrave Olimpike, i cili mbahej nga patrioti i tij, Mark Spitz, qe nga Lojrat Olimpike ne Munich (7). Ai kishte fituar 6 medalje ari ne Lojrat Olimpike te Athines ne 2004.
Shtuar më 13/08/2008, ora 18:41
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori