Pique zyrtarisht futbollisti më inteligjent në botë
Shumica e lojtarëve të futbollit në botë vlerësohen bazuar në shëndetin fizik, shpejtësinë, aftësitë, … Megjithatë, disa lojtarë të famshëm të futbollit kanë rezultatin më të lartë të inteligjencës dhe renditen në 5% më të mirë të njerëzve më inteligjentë në botë, sipas Universitetit të Stokholmit, transmeton IndeksOnline.

Le të zbulojmë se kush janë ata:

Sipas revistës La Vanguardia, mesfusha e skuadrës së Barcelonës dhe Spanjës, ka një rezultat IQ prej 170, shumë më e lartë se IQ e pjesës tjetër të botës.

Pique konsiderohej të kishte një nivel të inteligjencës prej 140 në të kaluarën. Sidoqoftë, në intervistën e La Vanguardia, babai i tij, Joan Pique, deklaroi se djali i tij sapo kishte bërë përsëri testin e IQ dhe rezultati i tij më i ri IQ është 170.

Me atë rezultat të IQ, Pique ka kapërcyer Frank Lampard dhe është bërë futbollisti më inteligjent në botë dhe gjithashtu me IQ më të lartë se Albert Einstein (160). Për shkak të rezultatit më të lartë të IQ, lojtari katalunas renditet në O,001 % më briliant në botë.

Legjenda Frank Lampard njihet si një nga lojtarët më të zgjuar të futbollit me rezultatin e IQ 150. Me këtë rezultat të IQ, ai është në top 0,5% njerëzit që janë më inteligjentë në botë.

Ne të gjithë e dimë që rezultati i IQ i Albert Ajnshtajnit është 160. Nëse Lampard nuk kishte pasion me topin e rrumbullakët, ndoshta ai do të bëhej një shkencëtar i shquar në botë.

Balotelli është gjithashtu një nga lojtarët e futbollit që ka rezultatin më të lartë të IQ në botë.

Super Mario (pseudonimi i tij) dikur vlerësohej si një nga lojtarët më të talentuar të futbollit në botë. Sidoqoftë, sulmuesi italian gjithashtu pëlqen të bëjë “gjëra të këqija” dhe të ndryshme nga të tjerët. Ashtu si të bëj shaka me shokun e tij të skuadrës, madje edhe të protestosh me trajnerin janë arsyet pse Balotelli nuk ka shumë mbështetje nga tifozët. Sidoqoftë, njerëzit nuk e dinë pas këtyre karakteristikave, Balotelli është një nga njerëzit më të fantastik në botë, me një vlerësim të inteligjencës prej 147.
Shtuar më 22/08/2019, ora 17:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori