Pirlo: Ja si lindi pasioni për t’u bërë trajner, dua lojë sulmuese
Intervistë e gjatë dhe interesante me “UEFA.com” nga Andrea Pirlo.

Trajneri i ri i Juventusit foli për veten e tij në 360 ° dhe shpjegoi arsyen që e shtyu atë të ndiqte një karrierë si trajner pas përfundimit të karrierës si një futbollist:

“Vitet që u tërhoqa fillova të studioj dhe pashë që ky pasion rritej dita ditës, hapi për t’u bërë trajner ishte automatik”.

Trajnerët e referencës – “Unë kam pasur fatin të kem trajnerë të shkëlqyeshëm – vazhdon Pirlo -, nga Lucescu i cili ishte i pari duke kaluar te Lippi dhe Ancelotti, pastaj Conte dhe Allegri. Unë isha me fat që kisha përkrah disa lojtarë të nivelit të lartë në botë dhe jam i lumtur që kam punuar me ta”.

Gjykimi i Pirlo për Guardiola – “Guardiola është një shembull për të gjithë, ai dëshmon dhe ka provuar të jetë më i miri ose një nga më të mirët që kur ishte trajner i ekipeve të të rinjve të Barcelonës.


Për një trajner të ri që fillon të trajtojë dhe dëshiron të propozojë një filozofi, mendoj se futbolli proaktiv është modeli që duhet ndjekur. Atëherë secili ka idetë e tij që ai i vazhdon, por ai është një simbol për të gjithë lëvizjen e futbollit”.

Marrëdhënia me ish-shokët e skuadrës – “Një ndjenjë e mirë, mbase nuk ishte e lehtë për ta në fillim të më shihnin mua si trajner, por më pas për disa orë e kuptuan dhe ishte e lehtë të ndryshohej ky qëndrim. Ata e dinë frymën që unë dua të sjell në këtë ekip, do të jenë ndihmë e madhe”.

Dallimi midis stërvitjes dhe lojës – “Padyshim që ka më shumë stres në stol, në fushë mund të vendosja se çfarë të bëja me topin. Tani mund të drejtoj, por pastaj janë lojtarët që interpretojnë futbollin. Trajnimi është pak më i vështirë. Kur isha duke luajtur kisha një lloj loje që më lejonte të vendosja situata të caktuara ndërsa tani duhet ta luaja jashtë drejtkëndëshit të gjelbër”.

Afrimet e reja në merkato – “Ata janë lojtarë të rinj me cilësi të shkëlqyera, të cilët kanë perspektivë për përmirësim. Kur mbaron një cikël është e drejtë të fillojmë përsëri me të rinj. Ne arritëm t’i afrojmë dhe me kalimin e kohës shpresojmë që ata të rriten dhe të bëhen kampionë të mëdhenj siç kanë qenë ato të disa viteve më parë”.

Cristiano Ronaldo – “Jam shumë i lumtur që punoj me të, ai është simboli i futbollit botëror dhe ta kesh në dispozicion çdo ditë është jashtëzakonisht e këndshme për mua dhe për të gjithë ekipin. Ai punon 35 vjeç si një djalë i vogël dhe ka ende të njëjtin pasion, një shembull për të gjithë”.

Champions League – “Një kompeticion në të cilin të gjithë janë të fortë, duhet t’i përballosh të gjithë me vëmendjen dhe entuziazmin më të madh. Në Ligën e Kampionëve është shumë e vështirë, varet edhe nga momentet. Për mua periudha më e vështirë është marsi, kur gjen skuadra me përgatitje të ndryshme dhe atje duhet të jesh me fat që të kesh një short disi më të përballueshëm”.

Objektivi për Juventusin? – “Qëllimi duhet të jetë që gjithmonë të ofrojmë futboll sulmues dhe të kemi zotërim të lojës. Të shkojmë në çdo fushë për të imponuar lojën tonë. Pastaj, pavarësisht nëse luajmë në Bernabeu ose një stadium tjetër, asgjë nuk ndryshon për ne”.
Shtuar më 12/10/2020, ora 18:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori