Presidenti i Napolit tregon detaje interesante: Në ditëlindjen e Ancelottit vendosa për Gattuson
Pas lamtumirës së Sarrit, De Laurentiis vendosi t’ia besojë stolin një trajneri të madh, Carlo Ancelotti. Presidenti i Napolit shpjegon pse kjo zgjedhje: "Zgjodha qetësinë, tipin e tij të këndshëm. Babai im ishte një filozof, një njeri shumë i ëmbël. Si Carlo. Por, duke e marrë atë, nuk e di nëse bëra gjënë e duhur për Napolin. Pas sezonit të parë do të më duhej t’i thoja: Carlo, për mua nuk je duke luajtur llojin e futbollit që dëshirojnë në Napoli. Ne do të ruajmë një miqësi të shkëlqyer, por futbolli në Napoli është tjetër gjë. Unë të prezantova me një qytet, që tani ju dashuron pa masë, por më mirë ta përfundoni këtu".

Rino Gattuso është ulur në stolin e Napolit që nga dhjetori: "Ne u takuam përsëri në ditëlindjen e Ancelotti. Një tryezë prej dyzet metrash, Carlo kishte ftuar miqtë, ish-bashkëpunëtorët, dukej si një dasmë. Carlo dhe unë i prinim banketit. Rino ishte ulur pranë tij.

E kisha imagjinuar ndryshe, por zbulova një bisedues të shkëlqyeshëm, shumë të pranishëm për veten e tij dhe të aftë të merrej me të gjitha temat e mundshme. Biseduam në tri orët e mbrëmjes. Në mbrëmjen e ndeshjes së Ligës së Kampionëve, ku edhe fituam, e ftova Carlo në darkë për t’i shpjeguar se kisha vendosur të ndryshoj trajner. I kërkova të ruhej miqësia e madhe mes nesh. Napoli është pjesa më e mirë e jetës sime. Unë dua vetëm dy qytete, dy vendet e mia, nuk ka dikë tjetër: Napoli dhe Los Angeles. Për të qëndruar pranë ekipit, thjesht vendosa të marr me qira një vilë në Capri".

Me Gattuso trajner, Napoli u kthye në modulin 4-3-3, e cila ishte një "markë tregtare" e Sarrit: "Ekipi e kishte harruar skemën sarriane 4-3-3. Unë i kërkova Rino ta rishikojë atë skemë, duke parashikuar që çmimi për të paguar do të ishte tri, katër humbje me radhë. Ai humbi më pak. Carlo, si babai im, ishte ambasadori. Rino dhe unë jemi shumë të ngjashëm, dy luftëtarë, dy udhëheqës".

Gjatë sezonit, shpesh është folur për rikonfirmimin e mundshëm të Gattuso dhe De Laurentiis nuk duket se ka dyshime për të: "Unë i kisha bërë atij një kontratë 1.5-vjeçare, në të cilën ishte menduar rruga e ndarjes për të dy. Ne nuk kemi nevojë ta përdorim atë klauzolë. Nëse bëjmë mirë në Kupën e Italisë dhe në Ligën e Kampionëve, të rikuperojmë disa pozicione në kampionat, do ta takoj atë në fillim të gushtit në Capri, ku mund të flasim për një zgjatje kontrate prej tre apo katër sezonesh".
Shtuar më 15/06/2020, ora 10:46
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori