Presidenti i UEFA-s akuzon mediat italiane: Ju e keni shpikur konceptin Super League, do ta vriste futbollin
Gjatë fjalimit të tij në SportLab, një maratonë dixhitale e organizuar nga Corriere dello Sport dhe Tuttosport, presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin foli për mundësinë e krijimit të një konkursi mbikombëtar, duke nisur gjithashtu një gërmim në mediat italiane.

Po flasim për European Super League. “Midis nesh dhe ligave ekziston bashkëpunim të fortë. Gjëja pozitive në këtë situatë është se tani ka dialog dhe solidaritet.

E ashtuquajtura Super League është një shpikje e disa klubeve dhe disa mediave italiane, jo propozimi ynë. Do të ishte një nga projektet më të mërzitshme në botë.

Dy ose tre klube flasin për këtë që mendojnë se meritojnë më shumë se të tjerët, por që në të vërtetë fitojnë pak dhe besojnë se në një Super League ata mund të jenë fitues.

Nuk është një diskutim serioz, këto lloj idesh do ta vrisnin futbollin. Unë jam fuqimisht kundër një Super League dhe Superchampion që është shpikur kryesisht nga shtypi italian”.
Shtuar më 29/10/2020, ora 16:58
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori