Princit arab i jepet drita jeshile për të marrë pronësinë e Newcastle, skuadrat e Premier Legue "vajtojnë"
Premier League është afër të japë dritën jeshile për Mohamed Bin Salman dhe konsorciumin e tij saudit që të bëhen pronarë të Newcastle United.

Klubi akoma në pronësi të Mike Ashley, pronar i një prej zinxhirëve më të famshëm të pajisjeve sportive në Mbretërinë e Bashkuar, do të shitet te arabët për 300 milionë euro.

Pas mbylljes së negociatave me Ashley, një pjesë e shoqërisë britanike dhe madje Amnesty International nuk pranoi të bashkohej me Newcastle në atë që ata konsiderojnë një investim për ‘pastrimin’ e regjimit saudit përmes sportit.

Përveç kësaj, nga Bein Sports, një partner televiziv i Premier League, ata i kërkuan Lidhjes të hetojë investitorin e tyre të ri dhe marrëdhënien që kishte me hakimin e futbollit anglez në vendin e tyre, duke shkaktuar humbjen e një mundësie biznesi falë emetimeve të paligjshme.

Pavarësisht kundërshtimit etik dhe gjithashtu nga partneri i saj i biznesit, duket se Premier League do t’i japë dritën jeshile ’blerjes së Newcastle, i cili do të bëhej zyrtar së shpejti.
Shtuar më 21/05/2020, ora 12:43
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori