Pse nuk u akordua penallti në rastin e De Ligt? (VIDEO)
Bologna kishte ankesa për penallti në minutat e fundit të humbjes së tyre 2-1 ndaj Juventusit, por rregullat e IFAB tregojnë se vendimi i arbitrit ishte i duhur.

Incidenti ndodhi në ndalesa dhe pati një kontroll të heshtur në stendën e VAR, duke paralajmëruar gjyqtarin se ai mund të vazhdonte lojën.

Tifozët ishin të zemëruar, por një vështrim në Ligjet e Lojës të IFAB 2019-20 tregon pse ndërhyrja e De Ligt nuk garantoi një goditje nga pika e bardhë.

Mbrojtësi i Juves u rrëzua ndërsa shkoi për të pastruar një krosim, ai (topi) kërceu këmbën e tij dhe në bërryl që ishte vendosur pas tij.

Kjo nuk është një penallti për tre arsye të ndryshme: Ajo që pason zakonisht nuk do të jetë një goditje e lirë:

Topi prek dorën krahun e një lojtari direkt nga koka e tij trupi këmba ose koka trupi këmba e një lojtari tjetër që është afër afër

Topi prek dorën krahun e një lojtari i cili është afër trupit të tyre dhe nuk e ka bërë trupin e tyre në mënyrë të panatyrshme më të madh

Nëse një lojtar po bie dhe topi prek dorën krahun e tyre kur është midis trupit të tyre dhe tokës për të mbështetur trupin (por jo i shtrirë për ta bërë trupin më të madh).
Shtuar më 20/10/2019, ora 08:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori