RËNDITJA/ Këto janë klubet më të suksesshme angleze (FOTO LAJM)

Liverpool dhe Manchester United padyshim që janë dy ekipet më të suksesshme në Angli.

“FootballInT80s” ka konfirmuar një listë të klubeve më të mira angleze, ku Liverpool kryesojnë të parët, të ndjekur nga rivalët e United në vend të dytë.


Kalkulimet e pikëve janë bërë në bazë të një formule, ku çdo sezon në Premier Ligë llogaritet me dy pikë dhe pesë pikë për çdo titull të fituar që nga fillimi i ligës angleze.

Listën e ekipeve mund ta gjeni të bashkangjitur më poshtë.

Liverpool – 106 sezone, 19 tituj – 307 pikë
Manchester United – 96 sezone, 20 tituj – 292 pikë
Everton – 118 sezone, 9 tituj – 281 pikë
Arsenal – 104 sezone, 13 tituj – 273 pikë
Aston Villa – 107 sezone, 7 tituj – 249 pikë
Manchester City – 92 sezone, 6 tituj – 214 pikë
Sunderland – 86 sezone, 6 tituj – 202 pikë
Chelsea – 86 sezone, 6 tituj – 202 pikë
Newcastle United – 89 sezone, 4 tituj – 198 pikë
Tottenham Hotspur – 86 sezone, 2 tituj – 182 pikë
West Bromwich Albion – 82 sezone, 1 tituj – 169 pikë
Blackburn Rovers – 72 sezone, 3 tituj – 159 pikë
Sheffield Wednesday – 66 sezone, 4 tituj – 152 pikë
Wolverhampton Wanderers – 66 sezone, 3 tituj – 147 pikë
Bolton Wanderers – 73 sezone, 0 tituj – 146 pikë
Derby County – 65 sezone, 2 tituj – 140 pikë
Sheffield United – 62 sezone, 1 tituj – 129 pikë
Burnley – 58 sezone, 2 tituj – 126 pikë
West Ham – 63 sezone, 0 tituj – 126 pikë
Stoke City – 62 sezone, 0 tituj – 124 pikë
Middlesbrough – 61 sezone, 0 tituj – 122 pikë
Leeds United – 51 sezone, 3 tituj – 117 pikë
Nottingham Forest – 56 sezone, 1 tituj – 117 pikë
Shtuar më 20/11/2020, ora 19:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori