Revolucion në Premier League? 18 skuadra, hiqet dhe Kupa e Ligës
Liverpool dhe Manchester United janë dy ekipet në rreshtin e parë për të ndryshuar strukturën e ligës angleze me kërkesën për të ulur ekipet në 18 dhe për të anuluar Kupën e Ligës, shkruan Albeu.com.

Kjo është për t'u dhënë më shumë pushtet klubeve të mëdha në një plan të quajtur "Rigjallërimi" i kërkuar nga dy pronarët dhe i cili gjithashtu do të ndryshonte sistemin e promovimeve në Europë dhe zbritjeve nga Kategoria.


Për Fenëay Sports Group, pronarë të Liverpool dhe familjes Glazer të Manchester United, propozimi sportiv do të ishte ulja e kampionatit të Premier League nga 20 skuadrat aktuale në 18, duke revolucionarizuar sistemin.

Dy ekipet e fundit në Premier League do të përfundojnë menjëherë në Kampionat dhe do të zëvendësohen nga dy të parat e ligës së dytë, me të tretën e fundit që do të luajë një play-off me të tretin, të katërtin dhe të pestën e Kampionatit. Një plan që kërkon mbështetjen e 14 nga 20 ekipe për t'u aprovuar.

Premier League iu përgjigj me një deklaratë për shtyp zërave gazetarë. "Ne lexojmë raporte mediatike sot në lidhje me një plan për të ristrukturuar futbollin në këtë vend. Futbolli anglez është më i shikuari në botë dhe ka një strukturë të gjallë, dinamike dhe konkurruese të ligës që nxit interes në të gjithë botën. Për të ruajtur këtë pozicion, është e rëndësishme që të gjithë të punojmë së bashku. Të dy Premier League dhe FA mbështesin një diskutim të gjerë për të ardhmen e lojës, duke përfshirë formatin e garës, orarin dhe financimin e përgjithshëm, veçanërisht në dritën e efekteve të COVID -19 Futbolli ka shumë aktorë të interesuar, kështu që kjo punë duhet të bëhet përmes kanaleve të përshtatshme, duke i lejuar të gjitha klubet dhe palët e interesit mundësinë për të kontribuar.

Sipas Premier League, disa nga propozimet individuale në planin e lëshuar sot mund të kenë një ndikim të dëmshëm në të gjithë ndeshjen dhe ne jemi të zhgënjyer kur shohim presidentin e EFL Rick Parry të japë mbështetjen e tij.

Premier League ka punuar në mirëbesim me klubet e saj dhe EFL për të kërkuar një zgjidhje për financimin e shpëtimit nga pasojat e COVID-19. Kjo punë do të vazhdojë". /albeu.com/
Shtuar më 11/10/2020, ora 18:21
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori