Ribery, futbollisti më i paguar i Bundesligës
Pëlqej
Gazeta investigative gjermane "Der Spiegel" ka zbardhur disa hollësi mbi pagesat e klubeve dhe çudia më e madhe ka ndodhur te Volfsburgu. Në këtë klub, edhe pse ka 4 vite pa fituar titull, përsëri lojtarët paguhen më shumë se mesatarja e pagave të Bundesligës. Vetëm Diego paguhet 8.2 milionë eurosezon, 500 mijë euro më shumë se sa paguhet shefi i bordit drejtues, Francisco Javier Gardia Sanz.

Lojtari më i paguar në Bundesligë është francezi Franck Ribery, me 10 milionë eurosezon. Njëkohësisht Bayern Munchen është klubi që paguan më shumë për lojtarët në vit. Për pagat, bavarezët japin 112 milionë euro në vit. Në vend të dytë renditet Wolfsburg, ku "ujqërit" paguajnë 75 milionë euro, ndërsa në vend të katërt vjen Borussia Dortmund me 50 mln eurosezon. Lojtari i tyre më i paguar është Mario Gotze me 4.5 milionë euro në vit.

Ndërsa ekipi i shqiptarit Mërgim Mavraj, Greuther Furth, paguan 12.5 milionë euro në vit. /albeu.com/Shtuar më 15/01/2013, ora 18:30
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori