Rooney tregon prapaskena: U befasuam kur Ferguson na tha se si do të luanim kundër Barcelonës
Wayne Rooney zbuloi se shokët e tij të skuadrës te Manchester United ishin të befasuar kur Sir Alex Ferguson njoftoi taktikat e tij për finalen e Ligës së Kampionëve në 2009 kundër Barcelonës.

Pastaj në Romë, United luajti finalen me Barcelonën, e cila kishte në sulm Samuel Eto’o, Thierry Henry dhe Lionel Messi, ndërsa Pep Guardiola ishte ulur në stol .

Ferguson vendosi të sulmojë Barcelonën sepse e konsideroi mbrojtjen si pikën e saj të dobët. Në fund, skuadra spanjolle fitoi 2:0.

"Kur arritëm në finale, ai na tha: ‘Ne jemi Manchester United dhe nuk do të mbrohemi në finalen e Ligës së Kampionëve. Ne do të shkojmë dhe t’i sulmojmë ata dhe ta bëjmë atë në mënyrën e duhur. Ne u ulëm dhe menduam: Oh, mut’. Ferguson foli për sulmin e tyre, dhe ju shihni në ekipin e tyre emra si Messi, Eto’o, Henry", tha Rooney.

Në atë finale, Barcelona kaloi në epërsi 1:0 përmes Eto’o në minutën e 10-të, dhe Messi në minutën e 70-të vulosi rezultatin 2:0.
Shtuar më 10/11/2020, ora 15:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori