Rudisha thyen rekordin botëror në 800 metra
David Lekuta Rudisha
David Lekuta Rudisha është kampioni olimpik në garën e 800 metrave poër meshkuj duke rrëzuar dhe rekordin e parë botëror në atletikë me kohën e 1 minutë 40 sekonda e 91 të qindtat. 23-vjecari nga kenia fluturon në finale duke fituar një prej garave më të bukura në historinë e 800 metrave e duke u bërë njëkohsisht i pari në histori që zbret nën kohën e 1 minutë e 41 sekonda.

Keniani i djeg që në fillimin e 400 metrave të fundit rivalët e tij duke nisur një sprint të jashtëzakonshëm që kurorzohet me rekord botëror dhe me medaljen e dytë të artë për keninan në këto lojra. Medalje e argjendtë e fiton Najxhëll Amos i Botsvanas, ndërsa medaljen e bronztë e mori një tjetër kenian, Timothy Kitum që kompleton kështu dominimin e këtij vendi në garën e 800 metrave për meshkuj.
Shtuar më 09/08/2012, ora 21:31
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori