Shitjet rekord të ekipeve spanjolle, e gjeni dot kush kryeson?
La Liga nuk është vetëm një kampionat që mbledh yjet e kampionateve të tjera por edhe që shet yjet e saj brenda ose jashtë saj.

Florian Lejeune dhe Roque Mesa janë vendosur të sigurojnë shifrat rekord të Eibar dhe Las Palmas të transferimit që kanë marrë në historitë e tyre përkatëse, me të dy lojtarët që u drejtuan për në Premier Ligën.

Angel Di Maria është shitja më e madhe e LaLiga, me Manchester United që ka paguar 75 milionë euro për të sjellë atë në Angli, duke i lejuar Los Blancos për të financuar nënshkrimet e Keylor Navas, James Rodriguez dhe Toni Kroos. Real Madridi ka siguruar klubet e tjera me shumat më të madhe të tyre, sidomos atë të Barcelonës, kur Los Blancos përplasi 60 milion euro për të sjellë Luis Figo në Estadio Santiago Bernabeu në vitin 2000.

Atletico Madrid ka Radamel Falcaon që kryeson listat e tyre me 43 milionë euro, përpara Jackson Martinez (42 milion), duke e udhëhequr Alexis Sanchezin (42.5m) dhe Cesc Fabregas (33m). Diego Costa (38m), Fernando Torres (38m) dhe Sergio Aguero (36m), përcjell Albeu.com.

Një klub që di të lëvizë vazhdimisht lojtarët e tyre dhe të gjejë zëvendësime është Sevilla, të cilët e kanë bërë atë më shpesh sesa thjesht me transferimin e Dani Alves në Barcelonë, Karlos Bacca, Sergio Ramos dhe Grzegorz Krychoëiak janë liruar në vitet e fundit, një listë që Vitolo mund të bashkohet, nëse ai do të shkojë në Atletico për një shumë eurosh të raportuar prej 40 milion euro.

Rekordet e LaLigas janë të rregjistruara të gjitha pas vitit 2000, një kohë e vjetër dhe më e sistemuar e derdhjes së eurove. /albeu.com/
Shtuar më 06/07/2017, ora 09:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori