Si paraqiten "Big-ët" e futbollit në rënditjen e IFFHS
Renditja e klubeve që u publikua dje nga Institucioni për Statistika Futbollistike IFFHS ka treguar momentin e dobët që po kalojnë disa skuadra të cilat vite më parë bënin historinë e futbollit botëror dhe zinin vendet e para në këtë rënditje.

Është për të ardhur keq kur sheh Juventusin të 105-in, Liverpili të 77-in apo Ajaxin e madh të 46-in.

Disa klube të ashtuquajtura të vogla apo të panjohura kanë bërë një punë të mirë vitet e fundit duke treguar se në futboll nuk nevojiten vetëm paratë dhe emrat por edhe pasioni për futbollin. Mund të përmendim emra si: Velez, Schalke 04 apo Universidad Kili të cilat kanë lënë pas emra të mëdhenjë si Inter, Milan apo Bajern Mynih. /albeu.com/


1.Barcelona 335 pikë
2.Real Madrid 309 pikë
3.Manchester United 280 pikë
4.Velez (Argjentinë) 263 pikë
5.Porto 251 pikë
6.Schalke 250 pikë
7.Manchester City 235 pikë
8.Bayern Munchen 233 pikë
9.Universtitad (Kili) 228.5 pikë
10.Santos FC (Brazil) 228 pikë

12.Inter 225 pikë
19.Milan 203 pikë
22.Arsenal 195 pikë
28.Chelsea 176 pikë
32.Marseille 175 pikë
39.Napoli 166 pikë
46.Ajaz 156.5 pikë
49.Roma 153 pikë
77.Liverpool 138 pikë
105.Juventus 120 pikë
Shtuar më 03/11/2011, ora 10:30
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori