Skoci, Celtic fiton derbin historik (VIDEO)
Është një derbi që luhet që prej 1888. I 397-i, i luajtur në "Old Firm2 të Glasgow foli për Celtic. Rangers humbën ndeshjen më të rëndësishme të vitit 1-0 falë golit të Ledley në minutën e 53-të.

Kjo fitore i shkëput bardhëjeshilët në krye duke detyruar blutë e Rangers ti ndjekin pas. Mos harrojmë që derbi i kryeqytetit skocez është një ndër më të fortët dhe më të dhunshmit në Botë. Katolikë dhe protestantë përplasen me njëri-tjetrin jo vetëm në fushë por në çdo sferë të jetës, duke e kthyer disa herë stadiumin dhe rrethinat e tij në arena dyluftimesh. /albeu.com/

Ja dhe rënditja në Premier League Scotland:

Celtic 50 punti, Rangers 48, Motherwell** 34, St. Johnstone 32, Hearts 29, Dundee 26, St. Mirren 26, Kilmarnock* 23, Aberdeen 21, Inverness 19, Hibernian* 15, Dunfermline** 14.

* Një ndeshje më pak

**Dy ndeshje më pak

<param name="movie" value="http://videa.hu/flvplayer.swf?v=NEo7HqZzutD1EzW8" /><param name="allowscriptaccess" value="always" /><param name="allowFullScreen" value="true" />videa.hu/flvplayer.swf?v=NEo7HqZzutD1EzW8" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash" />
videa.hu/videok/sport/c1-0r-NEo7HqZzutD1EzW8" title="C1-0R">szólj hozzá: C1-0R
Shtuar më 29/12/2011, ora 09:26
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori