Sportistët që mposhtën vdekjen (FOTO LAJM)

Lance Armstrong – Çiklizëm Amerikani ishte një prej talentëve më të mëdhenj të çiklizmit para se të diagnostikohej me kancer testikular në tetor 1996, në moshën 25 vjeç. Aso kohe, ai kishte fituar disa gara duke përfshirë kampionatin botëror 1993, por karriera e tij dukej seriozisht e rrezikuar pasi atij iu dha 40 për qind e mundësisë së shpëtimit. Trajtimi i tij ishte i suksesshëm dhe ai arriti të kthehet në çiklizëm në fillim të 1998-ës dhe fitoi shtatë tituj në Tour de France.
Futbolli u trondit të premten nga lajmi i dhimbshëm se kapiteni i Aston Villas, Stiliyan Petrov është diagnostikuar me leuçemi akute. Të gjithë në botën e sportit dhe më gjerë i urojnë atij shërim sa më të shpejtë, në këtë betejë të dhimbshme dhe të vështirë.

Për nder të Petrovit, dhe në shpirtin e shpresës dhe inspirimit, rrjeti Eurosport ka bërë një përmbledhje të 10 sportistëve që janë ballafaquar me më të keqen, por dolën fitues për t′u bërë sërish kampionë. /albeu.com/

Ja 10 sportstët që i shpëtuan vdekjes:


Shtuar më 02/04/2012, ora 10:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori