Statistikat/ 10 klubet me mesataren më të lart të golave në Champions
Janë 16 klube që kanë luajtur më shumë se 100 ndeshje në Champions League, format që mori këtë emër që nga viti 1992-93. UEFA ka analizuar mesataren e golave të shënuar për çdo skuadër që nga ai sezon, dhe në fakt të dhënat janë mjaft interesante.

Reali i Madridit ka statistika të frikshme, pasi ka një mesatare mbi 2 për ndeshje së bashku me Barcelonën. Bayern, United dhe Chelsea kompletojnë 5-shen më të mirë me një mesatare të kënaqshme, raporton Albeu.

Ekipet italiane duke filluar me Juventusin, Interin dhe Milanin mbyllin 10-shen më të mirë.

10 klubet me mesataren më të lart të golave

1. Real Madrid (486 gola në 232 ndeshje) 2,094 gola për ndeshje
2. Barcelona (453 gola në 223 ndeshje) 2,031
3. Bayern Monaco (407 gola në 218 ndeshje) 1,866
4. Manchester United (350 gola në 206 ndeshje) 1,699
5. Chelsea (249 gola në 148 ndeshje) 1,682
6. Arsenal (280 gola në 176 ndeshje) 1,590
7. Lyon (187 gola në 118 ndeshje) 1,584
8. Juventus (255 gola 164 ndeshje) 1554
9. Inter (148 gola në 105 games) 1,409
10 Milan (231 gola në 165 ndeshje) 1,400
11. Porto (218 gola në 169 ndeshje) 1,289
12. Ajax (129 gola në 102 ndeshje) 1,264
13. Dynamo Kiev (132 gola në 109 games) 1,211
14. Olympiacos (133 gola në 110 ndeshje) 1,209
15. Galatasaray (106 gola në 104 ndeshje) 1,019
16. PSV Eindhoven (102 gola në 104 ndeshje) 0.980
Shtuar më 28/02/2017, ora 17:58
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori