Super biznes, ja sa ka fituar Reali nga shitja e disa yjeve
Real Madrid shpesh ka fituar shumë para nga shitja e të lojtarëve të tyre në akademi, por veçanërisht vitet e fundit, shkruan Albeu.com, marrë nga Marca.

Ata janë Alvaro Morata, Marcos Llorente, Jese Rodriguez, Raul de Tomas dhe tani së fundmi ka përfunduar një transferim te Interi, Achraf Hakimi, të gjithë lojtarët e dalë nga akademia e klubit madrilen.

Morata u bë lojtari më i shtrenjtë i akademisë së Real Madridit në historinë e klubit kur ai u shit te Chelsea për 66 milion euro në 2017-ën.

Sulmuesi kishte lënë Santiago Bernabeu më parë, për Juventusin në 2014, por vendosi që ai të ishte më mirë diku tjetër përsëri pasi Real Madrid e kishte blerë përsëri në 2016.

Shitja e Hakimit te Inter në fillim të këtij muaji solli 40 milion euro, plus pesë milion euro bonuse në arkat e Real Madrid.

Marokeni i kishin kaluar dy sezonet e mëparshme si huazim te Borussia Dortmund dhe nuk pa rrugëdalje për të kaluar te Reali në vend të Dani Carvajal.

Llorente i Atletico Madrid është shitja e tretë më e madhe për një lojtar të dalë nga akademia e Real Madrid, me Los Colchnoreos që e nënshkruan për 30 milion euro në 2019.

Spanjolli kishte gjetur hapësirë në Bernabeu nën drejtimin e Santiago Solarit, por kthimi i Zidane në mars 2019 e la atë në stol.

Paris Saint-Germain pagoi 25 milion euro për të nënshkruar me Jese Rodriguez nga Los Blancos në vitin 2016, por ai nuk e ka shlyer atë tarifë në vitet më pas.

Ai është ende në pronësi të PSG, por është huazuar në Las Palmas, Stoke, Real Betis dhe tani Sporting.

De Tomas përbën pesë të parat me shitjen e tij te Benfica për 20 milion euro, plus dy milion euro bonuse, në 2019.

Pas një gjashtë muajsh të vështirë në Portugali, Spanjolli u rikthye në La Liga me Espanyol në janar.

Jashtë pesë shitjeve më të mëdha të dalë nga akademia e Realit është Alvaro Negredo, i cili nënshkroi për Sevillan për 19 milion euro në 2009.

Në katër vitet e fundit, Real Madrid ka bërë edhe një numër të shitjeve më të vogla të lojtarëve që kanë ardhur përmes sistemit të tyre rinor.

Në vitin 2016, ata i thanë Denis Cheryshev Valencias për shtatë milion euro.

Në vitin 2017, ata shitën Mariano Diaz te Lyon për tetë milion euro, Diego Llorente te Real Sociedad për shtatë milion euro dhe Burgui te Alaves për tre milion euro.

Në vitin 2018, ata shitën Omar Mascarell te Schalke për 10 milion euro, Lucas Torres në Eintracht Frankfurt për 3.5 milion euro dhe Philipp Leinhart në Freiburg për dy milion euro.

Duke shtuar së bashku të gjitha tarifat e transferimit të marra për lojtarët e akademisë të Real Madrid që nga viti 2016, në total fitimi shkon plot 246 milion euro. /albeu.com/
Shtuar më 08/07/2020, ora 23:21
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori