Tarjneri i Milanit shprehet i mërzitur pas humbjes 2-0 ndaj Rijekës: Duhet të ndryshojmë mentalitet
Pëlqej
Gennaro Gattuso dha një konferencë për shtyp të pasionuar pas disfatës së tyre "të turbullt" ndaj Rijekës. "Ne kemi nevojë për të ndryshuar mentalitetin."

Rossonerët u mundën 2-0 në ndeshjen finale të grupeve të Europa Leagues, duke ardhur nga një barazimi 2-2 në Serie A në ndeshjen e së dielës me Beneventon.

"Kam ndjenjën se kur ndodh diçka negative, ekipi sapo zhduket dhe ne duhet të punojmë për këtë. Duket sikur lojtarët nuk janë në gjendje të reagojnë psikologjikisht, "tha Gattuso.

"Ne duhet ta ndryshojmë drejtimin, sepse ne nuk po shkojmë askund si kjo. Kur ju mbani të veshur fanellën e Milanit, ju duhet ta respektoni atë. E gjithë kjo me të vërtetë më lëndon. Ne nuk erdhëm këtu për të humbur.

"Ne kemi nevojë për të ndryshuar prirjen dhe mentalitetin. Nuk ka rëndësi nëse kemi 64 për qind posedim nëse nuk luajmë me vrull dhe me eufori. Kjo është ajo që na mungon.

"Kështu që shumë lojtarë kishin mundësi të provonin veten. Kalimi ynë ishte shumë i ngadalshëm dhe mendoj se kjo është një çështje e mentalitetit.

"Një fitore do të ishte mirë për moralin. Tani ndeshja kundër Bolognes është thelbësore dhe nuk mund ta bëjmë gabim. Kam pritur më shumë sot. Ne ishim të turpshme dhe mungesa e disa lojtarëve të zgjedhjes së parë nuk duhet të jetë një justifikim ".

Andre Silva është golashënuesi më i mirë i Milanit në Evropë këtë sezon, por nuk bëri asnjë ndikim kundër Rijekës.

"Ne të gjithë e dimë cilësinë e tij në nivel ndërkombëtar. Ai luftoi sot dhe dukej si një lojtar i veçantë për pjesën tjetër të ekipit. Kur keni mundësinë të luani 90 minuta për Milanin në Evropë, ju duhet të bëni më shumë." përfundoi Gattuso. /albeu.com/
Shtuar më 07/12/2017, ora 22:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori