Totti, Zanetti dhe Allegri në Hall of Fame
Francesco Totti, Javier Zanetti dhe Massimiliano Allegri janë në mesin e emrave të përfshirë në Hall of Fame të futbollit italian për vitin 2018.

Çdo vit prej vitit 2011, 10 emra përfshihen në Hall of Fame në kategori të ndryshe.

Totti do të nderohet për shërbimin e tij ndaj Romës, duke luajtur 786 ndeshje për Giallorossi, shënuar 307 gola dhe duke e fituar një titull të Serie A më 2001, si dhe Kupën e Botës me Italinë shtatë vite më pas.

Zanetti i bëri 856 paraqitje për Interin, duke e fituar Serie A pesë herë dhe një herë Ligën e Kampionëve, derisa Allegri nderohet se e udhëhoqi Juventusin drejt katër titujve në Serie A dhe katër trofeve në Kupën e Italisë, si dhe kampion italian me Milanin më 2011.

Lojtarët Italianë: Roberto Baggio (2011), Paolo Maldini (2012), Franco Baresi (2013), Fabio Cannavaro (2014), Gianluca Vialli (2015), Giuseppe Bergomi (2016), Alessandro Del Piero (2017), Francesco Totti (2018)

Lojtarët e Huaj: Michel Platini (2011), Marco Van Basten (2012), Gabriel Batistuta (2013), Diego Armando Maradona (2014), Ronaldo (2015), Paulo Roberto Falcão (2016), Ruud Gullit (2017), Javier Zanetti (2018)

Trajnerët Italianë: Arrigo Sacchi (2011), Marcello Lippi (2011), Giovanni Trapattoni (2012), Fabio Capello (2013), Carlo Ancelotti (2014), Roberto Mancini (2015), Claudio Ranieri (2016), Osvaldo Bagnoli (2017), Max Allegri (2018)

Drejtorët Italianë: Adriano Galliani (2011), Giampiero Boniperti (2012), Massimo Moratti (2013), Giuseppe Marotta (2014), Corrado Ferlaino (2015), Silvio Berlusconi (2016), Sergio Campana (2017), Antonio Matarrese (2018)

Gjyqtarët: Pierluigi Collina (2011), Luigi Agnolin (2012), Paolo Casarin (2012), Cesare Gussoni (2013), Sergio Gonella (2013), Stefano Braschi (2014), Roberto Rosetti (2015), Nicola Rizzoli (2018)

Veteranët: Gigi Riva (2011), Dino Zoff (2012), Gianni Rivera (2013), Sandro Mazzola (2014), Marco Tardelli (2015), Paolo Rossi (2016), Bruno Conti (2017), Giancarlo Antognoni (2018)

Lojtaret Italiane: Carolina Morace (2014), Patrizia Panico (2015), Melania Gabbiadini (2016), Elisabetta Vignotto (2017), Milena Bertolini (2018

Në Përkujtim: Giovanni Ferrari, Giuseppe Meazza, Silvio Piola, Gaetano Scirea, Enzo Bearzot, Fulvio Bernardini, Vittorio Pozzo, Ferruccio Valcareggi, Ottorino Barassi, Artemio Franchi, Giovanni Mauro (2011), Valentino Mazzola, Angelo Schiavio, Nereo Rocco, Concetto Lo Bello (2012), Eraldo Monzeglio (2013), Ferruccio Novo, Carlo Carcano, Giacomo Bulgarelli (2014), Giacinto Facchetti, Helenio Herrera, Umberto Agnelli (2015), Nils Liedholm, Giulio Campanati, Cesare Maldini (2016), Stefano Farina, Italo Allodi, Renato Dall’Ara, Arpad Weisz (2017), Gipo Viani, Amedeo Amadei (2018)

Çmim Special: Gianni Brera (2018). /albeu.com/
Shtuar më 19/02/2019, ora 21:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori