Turqia sfidon UEFA-n, sërish pro luftës: Përshëndetje ushtarake edhe në Paris
Nuk kishte incidente brenda dhe jashtë stadiumit, nuk pati as fitues në përballjen e grupit tonë kualifikues, Francë-Turqi (1-1). Me pak fjalë, ndeshja e luajtur mbrëmë në “Stade de France” dukej pothuajse normale.

Ndodhi krejt ndryshe nga sa proklamohej para lojës, se priteshin tensione, nisur nga ofensiva luftarake e forcave të armatosura turke në territoret kurde të Sirisë.

Ky operacion ushtarak është kundërshtuar nga presidenti francez, Emmanuel Macron, i cili preferoi të mos merrte pjesë në ndeshje.
Edhe pse rezultati përfundimtar nuk i kënaqi plotësisht palët, pasi duhet të priten ndeshjet e radhës për të zyrtarizuar kualifikimin në “Euro2020”, Franca dhe Turqia e kanë hedhur njërin hap në finalet e kompeticionit të vitit të ardhshëm.

Në fund të sfidës, njolla e vetme ishte ajo që la kombëtarja turke, e cila shkoi para sektorit të stadiumit, ku ndodheshin tifozët e saj, për të festuar me përshëndetjen e zakonshme ushtarake, e parë tashmë edhe në fitoren kundër Shqipërisë. Mbetet të shihet se si do të reagojë UEFA, nëse do të ketë penalizim për Turqinë, sepse interferimi i futbollit me politikën dhe gjëra të tjera të këtij lloji nuk tolerohen nga qeveria europiane e futbollit. Nëse ndaj Shqipërisë, përshëndetja ushtarake e futbollistëve turq mund të kalonte pa u ndier, përsëritja e saj me siguri ka sfiduar seriozisht rregullat e UEFA-s, reputacionin e saj, ndaj priten masa të rrepta.
/telesport/
Shtuar më 15/10/2019, ora 09:43
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori