U nda nga jeta futbollisti 22 vjecar, Besian Idrizaj
Albeu.com
Futbollisti kosovar Besian Idrizaj ka ndërruar jetë të shtunën në orët e para të mëngjesit. 22-vjeçari Idrizaj vdiq pas një sulmi në zemër. Lajmin për vdekjen e sulmuesit e kanë bërë të ditur mediumet austriake, ndërsa e kanë konfirmuar ...... edhe familjarët e të ndjerit. Idrizaj ka ndërruar jetë në banesën e prindërve të tij në Linz të Austrisë.
"Vëllai i tij Qerimi ishte i pari që vërejti tragjedinë. Ai është munduar të mbajë në jetë Besianin, por nuk ia ka dalë. Ndihma e parë erdhi shumë vonë", ka shkruar të shtunën sajti austriak, "nachrichten.at".

Besian Idrizaj javën e kaluar shkoi te familja në pushim, pas përfundimit të kampionatit në kategorinë e dytë angleze. Ai së fundi luajti për ekipin uellsian të kategorisë së dytë angleze, Swansea City.
"Besiani ka vdekur. Më shumë nuk mund të them për momentin", ka thënë vëllai i të ndjerit, Qerim Idrizaj.

Besian Idrizaj u lind në Austri në një familje me prejardhje nga Peja. Ai vlerësohej ndër futbollistët më të talentuar në Austri. Karrierën e ka nisur në klubin Admira Linz. Në vitin 2003 kaloi në klubin LASK Linz, ndërsa në verë të vitit 2005 u transferua te klubi me më së shumti trofe anglez, Liverpool.
Luajti dhe shënoi rregullisht me ekipin rezervë të Liverpolit, por nuk mundi të depërtonte në ekipin e parë. Për ekipin e parë u paraqit vetëm në disa miqësore. Në vitin 2007 u huazua në ekipin tjetër anglez, Luton Town e më pas edhe në Crystal Palace. Në janar të vitit 2008 u kthye në Austri, te klubit Wacker Innsbruck. Më 20 shkurt të atij viti pësoi kolaps në fushë gjatë ndeshjes kundër Sturm Grazit. Kolaps pësoi edhe në nëntor të vitit 2008 gjatë një stërvitjeje me LASK Linz. Idrizaj më pas pushoi një kohë nga futbolli, për të luajtur në pranverë të vitit 2009 për ekipin gjerman Eilenburg.
Në gusht të vitit të kaluar firmosi me Swansea Cityn. Me Swansean kishte kontratë edhe një vit. Për këtë skuadër në kampionatin 2009/2010 luajti tri herë. Për ekipin e dytë u paraqit dhe shënoi rregullisht. Idrizaj kishte 12 paraqitje për U-21 të Austrisë, ndërsa shënoi tre gola. Është pritur që shumë shpejt të paraqitej në kombëtaren e Shqipërisë. Idrizaj ka luajtur për përfaqësuesen e Kosovës në ndeshjen reviale të zhvilluar më 14 qershor të vitit 2008.
Shtuar më 15/05/2010, ora 21:39
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori