UEFA nuk heq dorë nga rifillimi i sezonit 2019-20
Kryetari i komitetit mjekësor të UEFA-s, Tim Meyer, ka thënë se është e mundur të rifillojë sezonin 2019-20.

Këto fjalë janë të kundërta me shefin ato të, Michel D’Hooghem që kishte dyshime se futbolli mund të fillonte mes pandemisë coronavirus.


Komentet e tij erdhën pasi vende si Belgjika, Holanda, Argjentina dhe Franca deklaruar se sezonet e tyre kanë përfunduar.


Sidoqoftë, Tim Meyer ka marrë një qëndrim tjetër nga homologu i tij, duke mbështetur çështjen që futbolli duhet të rikthehet.

Sipas tij diskutimet duhet të vazhdohen të mbahen, pasi është e rëndësishme shëndeti i lojtarëve dhe të gjithë të përfshirëve në ndeshje, ka thënë Meyer në një deklaratë për media.

“Të gjitha organizatat e futbollit që po planifikojnë rifillimin e garave të tyre do të duhet të kenë protokolle gjithëpërfshirëse që diktojnë kushte sanitare dhe operacionale duke siguruar që shëndeti i atyre që janë të përfshirë në ndeshje të mbrohet dhe të ruhet integriteti i politikës publike”.

“Në këto kushte dhe në respektim të plotë të legjislacionit vendor (shteteve përkatëse), patjetër që është e mundur të planifikohet rifillimi i garave të pezulluara të sezonit 2019-20”, ka thënë Meyer. /Telegrafi/
Shtuar më 29/04/2020, ora 19:58
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori