Xabi Alonso zbulon strategjitë e Real Madridit për të ndalur Lionel Messin
Xabi Alonso ka zbuluar strategjitë e Real Madridit për të ndalur Lionel Messin, kur ky i fundit luante si një nëntë fals.

Ish-mesfushori i Bayern Munich dhe Liverpool, 37 vjeç, kaloi pesë vjet në Los Blancos dhe pati një detyrë të vështirë për të ndaluar superyllin argjentinas në El Clasicos.

Dhe Alonso, i cili u bë menaxher i Real Sociedad B në qershor , bëri një paraqitje në Zërin e Trajnerëve dhe zbuloi pse kapiteni 32-vjeçar i Barcelonës ishte aq efektiv në atë pozicion.

Ai shpjegoi: "Ai dikur ishte këtu, si, nëntë false – e dini, është thënë aq shumë për nëntë false.

"Por Xavi më parë vinte këtu për të marrë topin dhe kur unë shkoja ta ndalja atë – këtë hapësirë ​​- Messi erdhi nga pozicioni numër nëntë në këtë pozicion pas meje".

“Dhe ata më parë bënin dy kundër një kundër meje, dhe [Sergio] Ramos erdhi për të mbajtur Messin ku dikur krijohej kjo hapësirë ​​e madhe dhe kur Messi mori [topin]ai përdori për të [David] Villa ose për Pedro në atë pozicion”.
Shtuar më 09/10/2019, ora 18:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori