Lumë polemikash për dasmën e Ozil në Gjermani
Mesut Ozil kthehet në qendër të polemikave. Pas akuzave për paraqitjet zhgënjyese të marra në muajt e kaluar, lojtari i Arsenal është kritikuar përsëri, por këtë herë jo për arsye sportive.
Duket se ylli gjerman ka ftuar në dasmën e tij presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, duke u kritikuar edhe nga vetë kancelarja gjermane.

Nuk është hera e parë që Ozil sulmohet për shkak të marrëdhënies së tij me presidentin turk. Në muajt e kaluar, në fakt, ai është kritikuar për shkak të një fotografie të bërë bashkë me Erdogan dhe është mbrojtur duke thënë se ai gjest nuk kishte lidhje me politikën.

Ky episod i ri ka nxitur reagimin e eksponentëve të ndryshëm politikë gjermanë. "Është një gjë që na trishton, - ka thënë Helge Braun, - që zhgënjen tifozët e futbollit. Gjithsesi, mbetet një zgjedhja private që duhet respektuar".

Më i ashpër ka qenë Cem Ozdemir, me origjinë turke si Ozil: "Është një ftesë e papërshtatshme. Lojtarët që kanë luajtur me kombëtaren duhet të jenë një shembull". /albeu.com/

Shtuar më 19/03/2019, ora 23:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori