Piloti kap pamjen mahnitëse në qiell, çfarë është (VIDEO)
Sigurisht e keni pyetur veten se çfarë janë vijat e bardha që aeroplani i lë në qiell prapa?

A keni menduar ndonjëherë se çfarë janë në të vërtetë këto vija tymi?

Këto vija quhen “contrials” dhe janë shkarkime të kondensuara të marmitave të aeroplanit, që lëshohen kur ajri i nxehtë takon temperaturat e ftohta të ajrit disa km mbi sipërfaqe të Tokës.

Kjo video është një shembull mahnitës i asaj se çfarë la një aeroplan Boeing 787, kur kaloi nën një aeroplan tjetër.

Piloti i aeroplanit tjetër e kapi këtë pamje madhështore, që tregon nga afër vijat e bardha që ne në Tokë i shohim kur kalon një aeroplanqiell.

Shtuar më 17/10/2018, ora 14:47
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori